Zastosowanie
Pompy próżniowe i dmuchawy z wirującym pierścieniem cieczowym (zwane ogólnie sprężarkami) stosowane są w różnych procesach technologicznych gdzie jest potrzebne ssanie i tłoczenie gazów pozbawionych olejów, w szczególności w przemysłach: chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, papierniczym, i tekstylnym a także do zalewania pomp wirowych i lewarów.
Pompy typu PW, DW znajdują zastosowanie w przemysłach:
- chemicznym,
- farmaceutycznym,
- spożywczym,
- papierniczym,
- tekstylnym.
Dozwolone jest pompowanie gazów suchych o temperaturze do 150oC, oraz gazów nasyconych parami o temperaturze do 100oC z cieczą w ilości do 30% zapotrzebowania cieczy roboczej do pracy z doprowadzeniem w układzie bezpośrednim - "PB". Przy pompowaniu gazów nasyconych, ilość cieczy roboczej dopływającej do sprężarki przewodem, należy zmniejszyć o ilość cieczy dopływającą z gazem, aby nie przeciążać napędu. Jeżeli temperatura tej mieszaniny na wlocie do pompy jest wyższa od znamionowej w układzie "PB" (15oC dla wody), wydajność pompowanego gazu przez PW, należy odpowiednio korygować. Dopuszczalna temperatura cieczy roboczej na wylocie ze sprężarki do 80oC Możliwe jest stosowanie różnego rodzaju cieczy roboczej, zależnie od wymagań procesu technologicznego, pod warunkami:
- gęstości od 800 do 1200kg/m3,
- lepkości do 60mm2/s w 20oC.
- agresywność korozyjna cieczy roboczej będzie się mieściła w zakresie odporności materiałów konstrukcyjnych części układu hydraulicznego sprężarki.
Przy zastosowaniu cieczy roboczej w obiegu o gęstości i lepkości odbiegającej od parametrów wody, wymaga się korekty mocy na wale sprężarki. Moc napędu wymaga uzgodnienia z producentem. Dopuszcza się pompowanie gazu zanieczyszczonego cząstkami nieścieralnymi o wielkości do 0,2mm w ilościach śladowych. Pożądane jest stosowanie filtrów na przewodzie ssawnym, aby zabezpieczyć sprężarkę przed zniszczeniem. Sprężarki mogą być napędzane silnikami elektrycznymi zasilanymi prądem o częstotliwości 50 i 60Hz. Dopuszcza się stosowanie innego sposobu przeniesienia napędu, pod warunkiem przenoszenia przez wał tylko momentu skręcającego.
Cechy:
- wysoka jakość,
- gwarantowana wieloletnia niezawodna praca i łatwy dostęp do części zamiennych,
- realizacja indywidualnych wymagań i dostosowanie wyrobów do potrzeb klientów,
- stały nadzór techniczny oraz gwarancyjna i pogwarancyjna obsługa serwisowa,
- niskie koszty zakupu i eksploatacji,
- stosunkowo duża żywotność w trudnych warunkach eksploatacyjnych.